طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ | ساعت انتشار : ۲۳:۲۵ | کد خبر : 9701
 • گناوه‌آنلاین؛ الیاس احمدحسینی- روز جمعه ۶ اسفند، مراسم بزرگداشت گبه شول و رونمایی از تندیس گبه در بوستان امید شول برگزار شد.
  در این برنامه ابتدا سجاد ملک‌زاده رئیس شورا از حضور مسئولین و بخصوص یونس خسروانی مدیرکل تامین اجتماعی جهت برقراری مجدد بیمه گبه‌بافان تشکر و قدردانی کردند و خواستار حمایت جدی دست‌اندرکاران از بافندگان این صنعت محلی و دستی شدند.
  سپس روح‌الله ملک‌زاده به سابقه تاریخی روستای شول و قدمت و شهرت «گٙبه» به عنوان یکی از صنایع دستی کشور که در جهان مطرح است، اشاره کرد.
  در ادامه شاهین جعفری ضمن گزارشی از فعالیت‌هایی که پیرامون معرفی جهانی و علل و عوامل افت صادرات گبه انجام شده است، توضیحاتی دادند. همچنین جعفری خبر داد بزودی سرمایه‌گذار بخش خصوصی حاضر شده است در روستا برای تولید «گبه» سرمایه‌گذاری کند.
  خدیجه ملک‌زاده می‌گوید: بافت هر گبه بین ۳۰ تا ۴۰ روز زمان می‌برد و هزینه تمام شده آن ۶۰۰ هزارتومان است.
  وی فروش گبه را بین یک میلیون سیصد تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند. اما بنابر گفته بافندگان مشکل اصلی عدم بازار فروش پررونق و تضمینی است.
  زهرا حیدری از بافندگان گبه می‌گوید: این کار یکی از مشاغل سختی است که بافندگان پس از مدتی دچار کمردرد، زانودرد و رماتیسم می‌شوند و نیاز به توجه ویژه و بیمه‌های تکمیلی دارند.
  کنیز موسایی با سابقه چندین ساله در بافت گبه می‌گوید: یکی از مشکلات اصلی ما بیمه تامین اجتماعی است که ما فاقد آن هستیم. وی می‌گوید: چرا باید کسانی خارج از صنف بافندگان گبه و قالی بیمه بافندگی شوند اما ما که عمری در این کار مشغول به کاریم فاقد بیمه باشیم!
  در پاسخ یونس خسروانی مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر که در مراسم حضور دارد می‌گوید: طبق برنامه وام‌های زودبازده در سال‌های گذشته عده‌ بسیاری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بافندگان قرار گرفته‌اند که بسیاری از آنان بافنده نیستند. اما طبق برنامه‌ای که داریم قطعاً با کارشناسی بیمه تعدادی از این‌ها قطع و افرادی که بافنده اصلی هستند جایگزین می‌شوند.
  خسروانی همچنین گفت طبق قانون کسانی که بالای ۵۰ سال سن دارند نمی‌توانند بیمه شوند و احتیاج به مصوبه مجلس داریم.
  با این همه آنچه واقعیت دارد اینکه صنعت گبه بافی نیز به مانند سایر صنایع تولیدی بخصوص صنایع دستی در سراسر کشور به دلیل بی‌ثباتی و عدم مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح حال و روز و خوشی ندارد و رو به احتضار و نابودی هستند.
  لازم به یادآوری است در پایان مراسم از اِلمان «گبه» که توسط فرزاد دشتی‌زاده از هنرمندان گناوه‌ای در بوستان شول طراحی و اجرا شده بود، رونمایی شد.

  نظرات کاربران در مورد "بزرگداشت و رونمایی از گبه در روستای شول"