طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ | ساعت انتشار : ۱۸:۲۷ | کد خبر : 9567
 • جشنواره آواهای مادرانه در جم

  گناوه‌آنلاین؛ الیاس احمدحسینی- روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن برای اولین بار در کشور جشنواره آواهای مادرانه از «تولد تا مرگ»، «سور تا سوگ» ویژه‌ی حضور زنان به منظور آشنایی مادران نسل امروز با آواهای بومی محلی مادرانه در استان بوشهر در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی شهرک پردیس جم برگزار شد.
  علیرضا رمضانی، دبیر علمی جشنواره می‌گوید: تعداد ۱۱ نفر از مادران آگاه محلی به آواهای اصیل مناطق مختلف از شهرستان‌های مختلف استان بوشهر از جمله صدیقه السادات بحرانی، گل‌بهار(منیژه) جولایی، راحیل کیانی، شیرین صبور، ایران نظری، ندا گله، رحیمه عبدی، فاطمه زارعی، فاطمه اصغر پور، معصومه احمدنیا و حمایل مهتری پس از پژوهش میدانی و شناخت آنان جهت حفظ اصالت این فرهنگ بومی- محلی انتخاب شده و به این جشنواره دعوت شدند.
  این پژوهشگر و نویسنده دشتستانی تصریح کرد: آنچه تاکنون در استان‌ها و جشنواره‌ها برگزار شده است به صورت لالایی بوده، اما این برنامه بعد از چند ماه تلاش مسئولان شهرک پردیس جم و پژوهش‌های شخصی در این زمینه به صورت اجرای سایر آواهای مادرانه جهت حضور مادران اجرا شده است.
  رمضانی در ادامه می‌گوید: آواهایی مانند «لالایی‌مادران»، «فایزخوانی» ، «بیت‌خوانی» «سرور و عزا»، «آواهای شادمانه مادرانه»، «لالایی علی اصغر» و دیگر آواهای عزا و مصیبت‌خوانی که در این جشنواره اجرا شد، همه از آواهای خاص استان بوشهر هستند.
  علیرضا رمضانی دانش آموخته پژوهش هنر و پژوهشگر موسیقی محلی می‌باشد. وی از دو سال پیش نگارش کتاب «مطالعه مردم شناختی آواهای مادرانه استان بوشهر» را شروع کرده و علاوه بر پژوهش میدانی و سفر به مناطق مختلف استان به ثبت و ضبط این آواها با دیدگاه «مطالعه مردم شناختی» پرداخته است.
  قابل ذکر است بانوانی که از مناطق مختلف استان بوشهر در این جشنواره شرکت کرده بودند به اجرای آواهای مادرانه مناطق بومی- محلی خود پرداختند.
  در پایان لوح یادبود و جوایزی به شرکت کنندگان در این جشنواره اهدا شد.
  در پایان علیرضا رمضانی از همکاری بسیار جدی و صمیمانه مسئولین شهرک پردیس جم، بهزیستی جم، مهدکودک پارس۲ و دیگر همکاران تشکر و قدردانی نمود.
  لازم به یادآوری است از بندرگناوه گل‌بهار(منیژه) جولایی در این جشنواره شرکت کرده بود.

  نظرات کاربران در مورد "جشنواره آواهای مادرانه در جم"